Linia Wałbrzych-Kłodzko

    Seria zdjęć z linii kolejowej Kłodzko-Wałbrzych. Linia została otwarta w 1879 roku i była częścią ważnego traktu mającego połączyć Berlin i Wrocław z Wiedniem. Początkowo miała być dwutorowa, później jednak drugi tor został rozebrany. Linia ma długość 51 km.

Jest to prawdopodobnie najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce, z trzema tunelami (w tym jeden z najdłuższych w Polsce, w Wałbrzychu o długości około 1,6 km) i wieloma wiaduktami nad dolinami górskimi. Najbardziej efektownie prezentują się budowle w Ludwikowicach Kłodzkich i Nowej Rudzie. Wysokość wiaduktu w Nowej Rudzie to prawdopodobnie 33 m (różne źródła podają wysokości od 25 do 44 metrów!). W każdym razie, jest to chyba drugi co do wysokości wiadukt w Polsce, zaraz po Stańczykach. Nieco niższych wiaduktów jest na tej trasie jeszcze sześć.

    Niestety, linia jest coraz bardziej zdewastowana i w tym roku jeździ nią już tylko jeden pociąg pasażerski dziennie (a i to tylko sezonowo). Zabytkowe, charakterystyczne dla Dolnego Śląska stacyjki powoli niszczeją, podobnie jak wiadukty i same tory.
Do niedawna zwłaszcza poranne połączenia do Kłodzka cieszyły się dużym powodzeniem i trudno zrozumieć dlaczego dolnośląskie DOKP powoli likwiduje tą trasę. Może kiedyś sie to jednak zmieni..