file:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/logo.jpg
file:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/blu_bar.gif
file:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m_left.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m1p.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m2n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m3n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m4n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m5n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m6n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m7n.giffile:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/m_right.gif
file:///home/pawel/Desktop/Dokumenty/Strona%20internetowa/grafika/blu_bar.gif
Kolejowy silnik spalinowy


   Silnik spalinowy stanowi źródło mocy lokomotywy spalinowej. Najczęściej nie służy do bezpośredniego wytwarzania momentu napędowego, lecz używany jest do napędu prądnicy zasilającej elektryczne silniki trakcyjne. Bezpośredni napęd momentem z silnika spalinowego z użyciem przekładni mechanicznej możliwy jest tylko w lekkich pojazdach (np. autobusy szynowe, drezyny).

   W pojazdach szynowych używane są wyłącznie silniki wysokoprężne o zapłonie samoczynnym (silniki Diesla). Są to silniki średnioobrotowe, około 1300-1500 obr/min o znacznej mocy, często powyżej 3000 KM. Posiadają od 6 do 20 cylindrów, przy czym najczęściej spotyka się od 8 (w lokomotywach manewrowych, np. SM42) do 12 (w lokomotywach liniowych - np SU45, ST43, ST44).
Silniki w zdecydowanej większości są doładowane, często posiadają także intercooler zwiększający ich moc jednostkową.

   Od idealnego silnika wymaga się przede wszystkim niezawodności, małego zużycia paliwa i oleju, przestrzegania norm toksyczności spalin, uzyskiwania dużej mocy przy małych rozmiarach i masie. W szystkie te cechy spełniają najlepiej właśnie doładowane silniki Diesla.

Obecnie wszystkie produkowane silniki są czterosuwowe. Istnieją jednak lokomotywy z silnikiem dwusuwowym. Należy do nich np. radziecka M62 (w Polsce ST44), która posiada silnik wysokoprężny dwusuwowy. Jego najpoważniejszą wadą jest bardzo wysokie zużycie paliwa i oleju oraz duża emisja zanieczyszczeń. Współcześnie lokomotywę tą można spotkać na PKP coraz rzadziej, jest za to chętnie używana przez prywatnych przewoźników mających problemy z kupnem nowego taboru. Część z tych maszyn posiada już wymienione silniki, np. na konstrukcje firmy Caterpillar.


Lokomotywa SP45. W centralnej części widoczny silnik spalinowy połączony z przekładnią główną

   Bardzo ważne jest odpowiednie umieszczenie silnika na pojeździe. W lokomotywach liniowych, takich jak SP45, jest on zazwyczaj montowany na środku pojazdu, tak aby jego środek ciężkości pokrywał się z osią symetrii pojazdu. W lokomotywach manewrowych "kapotowych" silniki umieszczane są w przedziałach maszynowych przed kabiną. Ważnie jest przy tym, aby silnik nie ograniczał widoczności - musi więc być dostatecznie wąski.

Silnik wraz z oprzekładnią to bardzo ciężki zespół konstrukcyjny. Jego montaż wymaga odpowiedniego wzmocnienia ramy pojazdu. W tym celu ramy lokomotyw spalinowych mają specjalnie przygotowane miejsca do montażu silnika.

   Silniki najczęściej są budowane w układzie V. Ten układ zapewnia spokojną pracę silnika, zmniejszając drgania całej konstrukcji. Dość często, zwłaszcza w USA, stosowane są silniki rzędowe, żadko spotyka się układy bokser.



Przekrój przez silnik kolejowy firmy MAN zbudowany w układzie V


   Większość silników posiada jeden wał korbowy, obracany przez ruchy korbowodów. Wyjątkiem jest silnik lokomotywy ST43 posiadający dwa wały korbowe, wspólnie napędzające wał prądnicy głównej. Odbywa sie to przez przekładnię zębatą.



Silnik spalinowy z prądnicą główną lomotywy ST43. Widoczny układ doładowania


Silnik na lokomotywie SM48 po zdjęciu ścian bocznych i dachu

   Silniki lokomotyw są w większości wysoko doładowane. Często posiadają dodatkowo intercooler poprawiający chłodzenie, co pozwala dodatkowo zwiększyć moc uzyskiwaną z silnika.
Ciśnienie doładowania silników kolejowych wynosi w zależności od silnika od 1,6 do około 2,1 atm. Stopień sprężania - najczęściej 11,5 - 14,5.

   Doładowanie najczęściej wykonane jest za pomocą turbosprężarki. Jest to pompa przepływowa, wirowa, napędzana strumieniem gazów wylotowych silnika. Wylatujące gazy przechodzą przez łopatki turbiny, połączonej wałem z pompą. Pompa zasysa powietrze z zewnątrz (najpierw jest ono oczyszczane w filtrach) i kieruje je do komory spalania silnika.

Drugim sposobem sprężenia powietrza doprowadzanego do silnika jest zastosowanie pompy typu Roots. Jest to pompa objętościowa rotacyjna, będąca pewną odmianą pompy krzywkowej. Powietrze jest zasysane z zewnątrz i sprężane za pomocą specjalnych krzywek wirującch wewnątrz obudowy. Są one napędzane wałem silnika.


Pompa Rootsa ze zdemontowaną pokrywą.

Ssanie osiąga się dzięki dokładnemu wykonaniu krzywek i ścisłemu ich przyleganiu do ścianek i do siebie nawzajem. Krzywki muszą być smarowane olejem w celu zabezpieczenia ich powierzchni przed zatarciem.


Wykonywanie krzywki za pomocą frezarki sterowanej numerycznie




Silniki spalinowe | Przekładnie gł. | Elektr. silniki trakcyjne | Odbieraki prądu | Układ przeniesienia napędu
Copyright © 2007 Paweł Karmowski zrobione w: Document made with Nvu